Boksar Jurij Aleksandrov: biografija in kariera

Kazalo:

Anonim

Aleksandrov Jurij Vasiljevič je izjemen sovjetski amaterski boksar, zasluženi mojster športa ZSSR, ki je pri 18 letih postal svetovni prvak. Do zdaj tega v tako mladih letih ni mogel storiti nihče razen njega. Med njegovimi dosežki so tudi bronaste, srebrne in zlate medalje na evropskih in svetovnih prvenstvih.

biografija športnika

Jurij Aleksandrov se je rodil 13. oktobra 1963 v regiji Sverdlovsk (Kamensk-Uralsky). V boksarski oddelek v domačem kraju je prišel pri 10 letih. Tja sem šel po starejšem bratu Sašo.

Talent mladega boksarja je bil takoj viden, njegova predanost in vztrajnost pa sta pripomogli k izjemnim rezultatom.

Slavni boksar Jurij Aleksandrov

Jurij je imel srečo s trenerjem. Alexey Andreevich Dementiev, zasluženi trener RSFSR in ZSSR, je fantu pomagal ne le pri razvoju boksarskih lastnosti, ampak je postal tudi drugi oče.

kariera

Jurij Aleksandrov je že pri 16 letih zmagal na mladinskem prvenstvu ZSSR, ki je potekalo v B altiju. Pri 17 letih je bil član moške reprezentance Sovjetske zveze v Montrealu na pokaluMira.

Poškodba roke Juriju ni omogočila zmage. Zasedel je tretje mesto in postal mednarodni mojster športa.

Šest mesecev pozneje, ko še ni postal prvak ZSSR med odraslimi, je Jurij Aleksandrov, ki je v finalu premagal Američana Collinsa, postal svetovni prvak..

Legendarni Teofilo Stevenson, kubanski boksar težke kategorije, je vstopil v slačilnico, da bi mlademu prvaku čestital za zmago. In ko se je vrnil v domovino, je Jurij prejel naziv častnega mojstra športa.

2 meseca po svetovnem zmagoslavju je mladi boksar postal prvak ZSSR. Leta 1983 je Jurij zmagal na evropskem prvenstvu (v teži do 54 kg), ki je potekalo v Bolgariji. Tam je postal najboljši boksar turnirja in prejel častni pokal Nikiforov-Denisov.

Jurij Aleksandrov s svojim študentom Abdullo Gadzhiev

Bližale so se olimpijske igre 1984 v Los Angelesu. Vendar se je vmešala politika in sovjetskim športnikom je bila odvzeta možnost, da se potegujejo za olimpijske medalje.

Za nadomestilo so se poleti 1984 na športnem tekmovanju Prijateljstvo-84 udeležili športniki iz devetih socialističnih držav. Boks je potekal na Kubi, skupaj z vaterpolom in odbojko.

V finalu je premagal Kubanca in ga podrl, Jurij Aleksandrov je osvojil srebro. Politika je spet posegla v šport, saj je na tribuni sedel sam Fidel Castro.

Na olimpijskih igrah v Seulu leta 1988 je Jurija preprečila poškodba, ki jo je prejel med treningom. Po tem, ko je takrat preživel 236 bojev, od tega je bilo izgubljenih le 9, je boksar osvojil vse, kar je mogel.

Leta 1989 je JurijAlexandrov je nepričakovano prejel ponudbo, da se preizkusi v profesionalnem boksu, ki se je takrat šele pojavljal v ZSSR. Eden prvih je stopil v ring moskovske športne palače Dinamo in premagal Američana Tonyja Cisnerosa. Vendar je pozneje doživel več porazov v profesionalnem ringu in leta 1992 zapustil šport.

Jurij je postal uspešen poslovnež. Takoj, ko se je ponudila priložnost, je uresničil svoje sanje. Leta 2001 je v Moskvi odprl šolo boksa za otroke in mladino. Istega leta je bil povabljen na mesto podpredsednika Ruske profesionalne boksarske zveze, kjer je delal do svoje smrti.

Odhod

Jurij Aleksandrov je umrl zaradi obsežnega miokardnega infarkta 1. januarja 2013 na svoji koči, kjer je počitnikoval z družino. Reševalci, ki so prispeli, športnika niso mogli rešiti - njegovo srce se je za vedno ustavilo.

na boksarjevem grobu

Njegova zgodnja smrt je marsikoga presenetila. Pravzaprav se Jurij pri svojih letih ni pritoževal nad svojim zdravjem. Večkrat na teden je treniral v telovadnici, pariral s študenti, rad je vozil nogomet, igral tenis in šah.

Imel je tudi potapljaško spričevalo - rad se je potapljal.

Jurij Aleksandrov je svojo ljubezen do športa prenesel na svojo družino. Najmlajši sin Jurij obožuje nogomet, srednja hči igra tenis in že igra na mladinskih mednarodnih turnirjih.