Ruski taekwondoist Denisenko Aleksej Aleksejevič: biografija, dosežki in zanimiva dejstva

Kazalo:

Denisenko Alexey je znan domači športnik, tekvondoist. Dvakrat je osvojil medaljo na poletnih olimpijskih igrah. Prvak Rusije, večkratni udeleženec in zmagovalec evropskih in svetovnih prvenstev. Udeleženec prvih evropskih iger v Bakuju, kjer je postal bronasti. Ima naziv zasluženi mojster športa Rusije.

biografija športnika

denisenko Aleksej

Denisenko Alexey se je rodil v majhnem mestu Bataysk, ki se nahaja v regiji Rostov. Zgodilo se je leta 1993.

Denisenka Alekseja je oče pripeljal v taekwondo sekcijo, ko je bil star komaj 8 let. Pravkar je šel v šolo. Tam je junak našega članka spoznal svojega prvega trenerja, ki mu je bilo ime Alexander Shin.

Oče bodočega prvaka je sina dal v ta šport, ker je želel, da bi bil videti kot idola njegove mladosti - Jackie Chan in Jean-Claude Van Damme.

Denisenko Aleksejev oče se je začel pripravljati na športno kariero že v prvih letih svojega življenja. Otrdeli so telo. Navsezadnje je bil Aleksej sprva zelo bolan in šibek otrok.

Sprva je Aleksej nerad šel v oddelek, a se je postopoma vključil. Začel je posnematiidoli njegovega očeta in s podvojeno energijo začel vaditi taekwondo.

Oče pravi, da je Aleksej želel več kot enkrat opustiti šport, a je sčasoma opustil to idejo. Tudi kljub temu, da je moral na trening skozi ves Don na čolnu. Takšne težave so se pojavile med gradnjo Vorošilovskega mostu v Rostovu. Zaradi popravil javni prevoz ni šel na desni breg Dona, na katerem je treniral. Zato sem moral uporabiti čoln. In da se z zadnjim avtobusom vrnem domov pozno zvečer.

Zasebno življenje

Zasebno življenje v karieri športnika je šele pred kratkim igralo veliko vlogo. Pred tem se je povsem osredotočil na šport.

Nazadnje, decembra 2016, se je poročil s taekwondoistko Anastasijo Baryshnikovo, bronasto prvakinjo olimpijskih iger v Londonu, trikratno evropsko prvakinjo, ki je dvakrat osvojila bronaste medalje na svetovnih prvenstvih.

olimpijske igre v Londonu

Aleksej Denisenko taekwondo

Aleksey Denisenko v taekwondoju je začel kazati dobre rezultate že na prvih mladinskih turnirjih. Kmalu so ga opazili trenerji reprezentance.

Uspeh na mednarodnem prizorišču mu je zagotovil udeležbo na poletnih olimpijskih igrah v Londonu leta 2012. Takrat je bil star manj kot 19 let. Denisenko je tekmoval v najlažji kategoriji - do 58 kilogramov.

Rus je svojo pot do zmage začel v predkrogu, saj je bil mlad, popolnoma neznan športnik z nizko osebno oceno. ATV prvem boju na olimpijskih igrah se je junak našega članka srečal s Kostarikancem Heiner Oviedo. Rus je prepričljivo zmagal s 5:2.

V četrtfinalu se je Aleksej Denisenko na olimpijskih igrah pomeril s kitajskim športnikom Weijem Zhenyanom. Tokrat se je boj izkazal za trmast, dolg in še bolj produktiven. Denisenko je zmagal z 10:7. Najbolj napeta je bila polfinalna tekma, v kateri je Aleksej v ogorčenem boju izgubil proti Južnokorejcu Leeju De Hongu s 6:7. Mimogrede, prestopnik Rusa je v finalu doživel hud poraz od Španca Huela Gonzaleza 8:17.

Alexey Denisenko je v tekmi za tretje mesto, v tako imenovanem finalu repesaža, s 3:1 premagal Avstralca Safwana Khalila. Tako je mladi Rus osvojil svojo prvo olimpijsko medaljo. Na igrah v Londonu je bila to le ena od dveh bronastih medalj za rusko ekipo v taekwondoju.

evropsko prvenstvo v Azerbajdžanu

Aleksej Denisenko taekwondo biografija

Naslednji večji mednarodni turnir je bilo evropsko prvenstvo, ki je potekalo v Bakuju, glavnem mestu Azerbajdžana. Alexey Denisenko, taekwondo je v tistem času igral odločilno vlogo v biografiji športnika, brez težav je bil izbran za turnir.

Na tekmovanjih je nastopil v utežni kategoriji do 68 kilogramov. Ko je premagal predkroge, je športnik prišel v odločilni boj. V finalu se je srečal s Turkom Servetom Tazegulom, a izgubil.

V ekipnem tekmovanju je ruska ekipa zasedla drugo mesto in osvojila dve zlati, tri srebrne in dve bronasti medalji. močnejšibili so samo Hrvati.

svetovno prvenstvo v Rusiji

olimpijada Aleksej Denisenko

Leta 2015 si je Aleksej Denisenko priboril pravico do nastopanja na svetovnem prvenstvu. Taekwondo je v biografiji športnika do takrat igral ključno vlogo.

Junak našega članka se je ponovno boril v kategoriji teže do 68 kilogramov. In v finalnem dvoboju se je spet srečal s Turkom Servetom Tazegulom. In spet izgubljen.

Na splošno je ruska ekipa na svetovnem prvenstvu nastopila neuspešno in je zasedla šele 12. mesto. Naša ekipa ni imela niti ene zlate medalje, le dve srebrni (od tega je eno osvojil Denisenko) in pet bronastih.

Evropske igre v Bakuju

Aleksej Denisenko finale

Leta 2015 se je Alexey Denisenko udeležil naslednjih velikih mednarodnih tekmovanj. Taekwondo je bil vključen v program prvih evropskih iger. To je analog olimpijskih iger, vendar samo za evropske ekipe. Sprva je bilo predvideno, da bodo potekale le poletne igre, zdaj pa je vse več predlogov za organizacijo zimskih evropskih iger. Omeniti velja, da podobna tekmovanja že dolgo obstajajo na drugih celinah. Na primer Pan American, Pan African ali Pan Arab Games.

Na teh tekmovanjih je Aleksej Denisenko startal iz 1/8 finalne faze. Nasprotoval mu je atlet iz San Marina Michele Ceccarone. Rus je samozavestno zmagal z 19:1. V četrtfinalu se je junak našega članka samozavestno spopadel tudi z Angležem Martinom Stamperjem - 18:6.

Težave so se začele šele v polfinalu z gostiteljemplatforme, azerbajdžanski Aykhan Tagizade. V težki tekmi je Denisenko izgubil s 5:7. V boju za tretje mesto se je Rus srečal s svojim dolgoletnim tekmecem - Turkom Servetom Tazegulom. Tokrat je Turek v 1/8 finala nepričakovano izgubil proti Poljaku Karolu Robaku - 9:21.

Boj za tretje mesto je bil uspešen. Denisenko je končno uspel zmagati - 19:16.

V ekipni razvrstitvi na evropskih igrah so Rusi zasedli tretje mesto in izgubili proti Azerbajdžanom in Britancem.

Druga olimpijada

Aleksej Denisenko olimpijada v taekwondoju

Leta 2016 se je Aleksej Denisenko, star 22 let, udeležil drugih olimpijskih iger. Taekwondo na olimpijskih igrah je bil relativno mlada, a že priljubljena disciplina.

V svoji kronski težki kategoriji do 68 kilogramov je bil Denisenko spet eden izmed favoritov. V 1/8 finala se je zlahka spopadel z Venezuelcem Edgarjem Contrerasom - 12:2. V četrtfinalu se je srečal s Turkom Tazegulom, a se je tokrat znova izkazal za močnejšega od nasprotnika, proti kateremu je sprva redno izgubljal. Rus je zmagal z 19:6.

Belgijec Jaouad Ashab je bil v polfinalu premagan s 6:1. Alexey Denisenko se je v finalu srečal s športnikom iz Jordanije Akhmadom Abagaushem. Ne glede na to, kako se je upiral junak našega članka, je vseeno izgubil 6:10.

Ta srebrna medalja je bila edina, ki so jo na teh igrah osvojili Rusi. S tem rezultatom v ekipnem tekmovanju so si delili deveto mesto z Mehiko, Nigrom, Srbijo in Francijo.

Na poti do prvenstva

Zdaj Alexey Denisenko nadaljujetrdo trenirajo, da končno osvojijo zlato medaljo na velikih mednarodnih tekmovanjih. Kot vidite, še nikoli ni bil tako uspešen.

Trenutno Denisenko živi v svojem rojstnem kraju - Bataysku. Vzporedno s svojo športno kariero študira v Naberežnih Čelnih.

Denisenko namerava z ženo nastopiti v tandemu na prihajajočih poletnih olimpijskih igrah v Tokiu leta 2020.