John Higgins: biografija, dejstva iz življenja, fotografije

Kazalo:

Eden najsvetlejših in najbolj znanih predstavnikov snookerja je John Higgins. Igralčeva biografija se je začela v majhnem mestu Wishaw, kjer se je rodil 18. maja 1975. Škot je prejel mednarodno licenco in postal profesionalni igralec leta 1992.

Skupaj z drugim, nič manj eminentnim Britancem Ronniejem O'Sullivanom se je vpisal v svetovno elito snookerja, neke vrste biljard. Prvi triumf se je zgodil leta 1994, ko je v finalu premagal Dava Harolda. Od tega trenutka se je njegova kariera začela hitro razvijati.

Kariera škotskega "čarovnika"

Prvi dve sezoni v svoji karieri je John preživel precej skromno. Napovedal se je na turnirju Grand Pri, kjer je senzacionalno osvojil prvo mesto. Slavni igralec se pri tem ni ustavil in je že v naslednji sezoni osvojil dva naslova British Open in International Open. Ti dosežki so Škotu omogočili, da je zasedel 11. mesto na lestvici svetovnih igralcev snookerja.

john higgins

V sezoni 1995-1996 je John Higgins še naprej kazal izjemno igro. Njegovo zbirko trofej so dopolnili še z več naslovi: German Open,International Open. Postal je četrtfinalist svetovnega turnirja in se samozavestno ustalil v drugi vrstici ocene.

Sezona 1997/98 je bila najuspešnejša v karieri Škota. Higgins je bil finalist na 8 turnirjih. Zdaj je bilo le svetovno prvenstvo, kjer ni slovel po velikih uspehih. Srečna kombinacija okoliščin bi igralca lahko pripeljala do cenjenih sanj. Da bi to naredil, je moral Stephen Hendry izgubiti v prvem krogu tekmovanja, John pa prejeti želeni pokal. Na koncu se je spopadel s to nalogo in zasedel prvo mesto na lestvici.

Dviganje visoko in hitro padanje

V sezoni 1998/99 John Higgins ni uspel ubraniti naslova. Vendar je igralec ostal na prvem mestu zahvaljujoč zmagi na več velikih tekmovanjih: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Naslednja sezona ni bila nič manj uspešna v mojstrski karieri. Na enem od turnirjev je dosegel največ točk na tekmo. Prvič je bil na pokalu narodov, nato pa še na tekmovanju Irish Masters, zabeležen maksimalni odmor 147 točk. Higgins je osvojil še več trofej na Welsh Open in Grand Prix.

V sezoni 2000/01 je John začel upadati. Sprva je šlo vse dobro in v finalu britanskega prvenstva je premagal eminentnega Marka Williamsa. Vendar je na Grand Prixu prenehal sodelovati zaradi poroke. V tekmovanju za pokal narodov je izgubil proti Ronnieju O'Sullivanu in padel na tretje mesto na svetovni lestvici.

Kljub slabim nastopom v naslednjih dveh sezonah je Johnu Higginsu uspelo ostati med najboljšimi petimiigralci snookerja.

Visoka raven spretnosti - prva vrstica na lestvici

Leta 2005/06 je Škot ponovno pridobil odlično formo. Na turnirju za Grand Prix je prepričljivo zmagal nad večnim tekmecem Ronniejem O'Sullivanom. Hkrati je John postavil več rekordov: 4 stote serije in 494 doseženih točk.

igralec snookerja john higgins

Britansko prvenstvo je bilo za Higginsa manj uspešno. V 1/8 finala je izgubil proti nasprotniku Kenu Dohertyju, zmagal pa je na turnirju Wembley. V tekmovanju za pokal M alte igralec doseže finale, vendar je poražen.

Na turnirju Welsh Open izkušeni mojster izgubi v 1/8 finala. Tekmovanje China Open se je za Škota končalo s končnim porazom proti Marku Williamsu. Bil je eden izmed favoritov za svetovno prvenstvo 2006. Vendar je na splošno presenečenje številnih strokovnjakov v prvem krogu tekmovanja izgubil proti Marku Selbyju. Kljub temu je igralcu snookerja Johnu Higginsu uspelo ponovno osvojiti prvo mesto na lestvici.

Nestabilna igra, frustrirajoče oboževalce

Oboževalci škotskega "čarovnika" so od njega pričakovali enake uspešne nastope kot v prejšnji sezoni. Vendar jim Janez ni ugajal, ampak jih je le razočaral. Vstopil je v trofejo Severne Irske, kjer je v osmini finala izgubil proti kitajskemu igralcu. Po tem mu ni uspelo ubraniti naslova prvaka v tekmovanju za Grand Prix.

Na britanskem prvenstvu je Higgins pokazal najvišji razred in se uvrstil v polfinalno stopnjo. Vendar je izgubil proti bodočemu zmagovalcu PetruEbdon. Potem je izkušeni mojster začel upadati. Spodletelo mu je v prvem krogu OP Welsh Open in pokala M alte. Na turnirju China Open se je Škot uvrstil v 1/4 finala, kjer je izgubil proti nasprotniku in tesnemu kolegu Gramm Dottu.

fotografija johna higginsa

Na prestižnem tekmovanju v Sheffieldu John Higgins ni bil favorit. Kljub temu se je uspel rehabilitirati pred navijači in osvojiti še eno trofejo.

Svetovna slava - prvi resen uspeh

Leta 1998 se je Škot udeležil svetovnega prvenstva. Prvič v karieri se je uvrstil v finale in prevzel zmago mlademu in obetavnemu Marku Selbyju. Anglež se je kvalificiral in pokazal visok razred igre. Vendar je njegov nasprotnik pokazal pravo spretnost in voljo do zmage. Posledično je "čarovnik" slavil uspeh.

Prvi prvak je postal leta 1998, ko je bil star komaj 23 let, pred dvema sijajnima igralcema v tem kazalniku, Williamsom in O'Sullivanom. Po 9 letih je osvojil drugo pokal svetovnega prvenstva.

MBE John Higgins

Leta 2007 je nosilec častnega naziva "Član reda britanskega imperija" John Higgins v svojem intervjuju priznal, da je ta dogodek po rojstvu otroka postal eden najpomembnejših v njegovem življenju. Naslednja sezona ni bila nič manj uspešna za izkušenega igralca. Postal je zmagovalec tekmovanja Grand Prix in prejel svoj tretji naslov prvaka. Na lestvici igralcev snookerja je zasedel 4. mesto, leto kasneje pa je postal njen vodilni.

obtožbe o podkupovanju

Aprila 2010 se je škotski igralec udeležil poslovnega srečanja s svojim menedžerjem. Vplivni poslovnež je predlagal, da Higgins in Mooney prirejata serijo snooker dvobojev na podlagi pogodbe.

Takrat se je trikratni nosilec svetovnega naslova odločil sprejeti mamljivo ponudbo in odigrati določeno igro. Posledično je moral John priznati v več okvirjih. Skupni znesek podkupnine je znašal približno 400.000 $.

Higgins je bil po notranji preiskavi suspendiran iz tekmovanja v snookerju. Kljub temu se je izkušeni Škot odločil zanikati obtožbe, češ da v vsej svoji profesionalni karieri še nikoli ni namerno zgrešil.

Po sodbi neodvisnega sodišča je igralec dobil denarno kazen in šestmesečno izključitev, njegov menedžer pa je bil dosmrtno izključen iz snookerja.

Nazaj v igro

Po vrnitvi iz suspenzije je John zmagal na več turnirjih. Dve izmed njih sta najprestižnejši: britansko prvenstvo in svetovno prvenstvo. Škot je še naprej dokazoval visoko raven igre snooker. John Higgins, katerega biografija je neposreden dokaz njegovega talenta, je "uspela" zmagati tudi na ETPC-5. ETPC-6 zanj ni bil tako uspešen. Dosegel je finale, a izgubil proti bodočemu prvaku Michaelu Holtu.

Britansko prvenstvo John je potekal na visoki ravni in se je v finalu srečal z Markom Williamsom. Med srečanjem je bil igralec slabši z rezultatom 2:7 in 5:9. Vendar pa v najtežjem bojuHigginsu je uspelo zmagati. Ta naslov je bil tretji v njegovi karieri.

biografija johna higginsa

Na februarskem OP Welsh se je uvrstil v finale in prejel še eno trofejo ter premagal Stephena Maguireja s skupnim rezultatom 9:6. Naslednji mesec je Škot zmagal tudi na Hainan Classicu.

Življenje zunaj snookerja

Tudi štirikratni svetovni prvak John Higgins ima pravico do zasebnosti. Leta 2000 je sklenil uradno poroko s svojo ljubljeno Denise. V preteklih letih so imeli tri otroke: deklico Claudio, fante Oliverja in Piercea. Poleg tega se vedno trudi obiskovati nogometne tekme svojega najljubšega moštva Celtic.

štirikratni svetovni prvak john higgins

Leta 2006, po porazu v finalu M alteškega pokala, so Johna zaradi hude zastrupitve vrgli z letala. Vendar pa je igralcu v pripravah na naslednji turnir in svetovno slavo v Crucibleu uspelo prenehati s pitjem alkohola.

Leta 2011 je imel Higgins veliko tragedijo. Njegov oče je umrl zaradi raka. Sina je skoraj vedno spremljal na vseh svetovnih turnirjih.

Prvo mesto na lestvici, zmaga na britanskem prvenstvu

Na letnem britanskem turnirju se je Škot v finalu srečal z Markom Williamsom. John Higgins (na sliki spodaj) je bil odločen zmagati.

V odločilni tekmi je Valižan pokazal nizko raven igre. V polfinalu je pokazal karakter in voljo do zmage. Vendar je bil finale zanj izjemno neuspešen. Skupni rezultat je bil 9-5, ko je Škot obrnil tok in osvojil 22 trofej v svoji karieri profesionalnega igralca. Je eden od velikanov, ki so osvojili prvenstvo Združenega kraljestva več kot dvakrat.

John Higgins še naprej navdušuje svoje oboževalce s talentirano igro. Kljub rahlemu upadu še naprej izkazuje visoko raven spretnosti. Trenutno se nahaja na 6. vrstici svetovne lestvice. Škotski "čarovnik" iz Wishawa se je za vedno vpisal v zgodovino priljubljene igre.