Švicarski teniški igralec Schnyder Patti: biografija, športna kariera, osebno življenje

Kazalo:

Patti Schnyder, katere biografija je predstavljena v tem članku, je ena najbolj znanih švicarskih teniških igralk. V svoji športni karieri je postala zmagovalka številnih prestižnih turnirjev.

Prvi uspehi v velikem športu

Schnyder Patti se je rodila decembra 1978 v Baslu. Pri 14 letih se je švicarska teniška igralka prvič udeležila turnirja ITF. Leta 1994 se je Patti Schnyder začela nenehno udeleževati profesionalnih tekmovanj in se celo uvrstila med TOP-100 najboljših teniških igralcev na planetu.

1995 je športniku prinesel prve resne dosežke. 14. maja se je prebila v finale ITF turnirja v Nitri na Slovaškem, kjer je v treh nizih samozavestno premagala Čilenko Barbaro Castro. Teden dni pozneje je Schnider Patti postal zmagovalec podobnega tekmovanja v Presovu. Tokrat ni prepustila priložnosti Čehinji Jani Ondrousovei (6:0, 6:1).

biografija Patty Schnider

Mesec dni pozneje je teniška igralka na domačih švicarskih tleh zmagala na naslednjem ITF turnirju v Courelli, septembra pa se je uvrstila v finale v Atenah. Istega leta je Schnyderjeva debitirala v Zürichu na tekmovanjih pod okriljem WTA. Uspešni nastopi so ji omogočili, da je končala sezono na 152. mestu.

BLeta 1996 je Patti Schnider, za katero tenis ni postal le hobi, ampak tudi način zaslužka, je še naprej aktivno tekmovala na mednarodnih tekmovanjih. Aprila ji je uspelo priti v finale ITF turnirja v španski Murcii. Septembra je ta rezultat ponovila v Bratislavi. Teden dni kasneje se je športnica prvič v karieri uvrstila v finale turnirja WTA v Karlovih Varih (Češka), kjer je v treh nizih izgubila proti Belgijki Ruksandri Dragomir.

Istega leta je Schnyder Patti postala udeleženka olimpijskih iger v Atlanti, kjer je svoje nastope zaključila v prvem krogu. Prav tako je debitirala na turnirju za Grand Slam. Na OP Avstralije se 18-letna atletinja ni uspela uvrstiti v kvalifikacije, a se ji je uspelo prebiti v glavni žreb tekmovanj v Londonu in Parizu. Schnyderjeva najvišja uvrstitev leta 1996 je bila 58. posamezno.

Pridružitev svetovni teniški eliti

Leta 1997 je Patty Schnyder na igriščih OP Avstralije ustvarila majhno senzacijo, ko se ji je uspelo prebiti v četrti krog tekmovanja. Poleg tega je v uvodni tekmi premagala osmo nosilko Ivo Majorli. Uspešno nastopa na različnih turnirjih, se je teniška igralka do konca sezone povzpela na 26. mesto na svetovni lestvici.

patty schnider tenis

Naslednje leto je bilo eno najuspešnejših v celotni Schnyderjevi karieri. Sezono je začela z zmago na turnirju WTA v avstralskem Hobartu, mesec pozneje pa je v finalu podobnih tekmovanj v Hannovru v treh nizih premagala Čehinja Jana Novotna. Maja Patti ni imel enakega na igrišču v Madridu in vjulij - Avstrijka Maria-Linkowitz in italijanski Palermo.

Nič manj uspešni niso bili nastopi v dvojicah. Schnider je v duetu z Avstrijko Barbaro Schett zmagala na turnirju WTA v Hamburgu, prišla pa je tudi do finala v Palermu in na otoku Amelia.

Ne brez uspeha na turnirjih za Grand Slam. Na igriščih Rolland Garrosa in OP ZDA se je Patti Schnyder uvrstila v četrtfinale. To ji je dalo pravico do sodelovanja v pokalu za grand slam. Na tem turnirju je v polfinalu premagala takratno prvo igralko sveta Martino Hingis, a v odločilnem dvoboju izgubila proti slavni Venus Williams.

Avgusta 1998 je športnica dosegla rekord za svoje 11. mesto na svetovni lestvici posamezno in 29 v dvojicah.

Po sijajni sezoni v karieri švicarskega teniškega igralca je prišla recesija. V naslednjih treh letih je Schnyderjeva zmagala na dveh turnirjih WTA na Gold Coastu (Avstralija) in Pattayi (Tajska), večkrat pa se je uvrstila tudi v finale tako posamično kot v dvojicah. Na turnirjih za Grand Slam Patty še nikoli ni mogla prebiti četrtega kroga.

vrnitev zvezde

Od leta 2002 je Schneider Patti začela ponovno pridobivati svoj status svetovne športne zvezde. Po zmagi v finalu super turnirja v Charlestonu in turnirju WTA v Zürichu se je Švicarju ponovno uspelo prebiti med 20 najboljših.

dosežki Patty Schnider

Schnyderjeva je počasi postajala v formi leta 2005. Zmagala je na dveh turnirjih WTA in se še na treh uvrstila v finale. V tej sezoni Patti prvič v karierise je uvrstil med prvih 10 na 7.

Naslednje leto Schnyder ni uspela zmagati niti na enem prestižnem turnirju, vendar ji je nenehno uvrstitev v finale in polfinale omogočilo, da je obdržala mesto med najboljšimi desetimi teniškimi igralkami na planetu

Konec igralske kariere

Po dveh sijajnih sezonah se je Patty Schnyder še naprej redno prebijala v finale turnirja, vendar se je to dogajalo vedno manj. Na turnirjih za Grand Slam ji nikoli ni uspelo priti dlje od četrtega kroga posamično in dlje od četrtfinala v dvojicah.

Leta 2010 se je Schnyder začel ukvarjati s poškodbami: najprej so bile težave s stopali, nato pa z Ahilovo tetivo. Maja 2011 se je Patti odločila, da konča svojo igralsko kariero.

Štiri leta pozneje se je Schnyder vrnil na turnirje ITF, saj mu jih je uspelo dvakrat zmagati v dveh sezonah.

Nastopi za reprezentanco Švice

patty schnider

18-letna Patty Schnyder, katere dosežki so takrat govorili namesto nje, je bila prvič povabljena, da brani čast svoje države v pokalu Fed leta 1996. S šestimi zmagami v sedmih tekmah je pomagala povzpeti Švico v drugo svetovno skupino.

Leto pozneje je Schnyder skupaj z Martino Hingis v odločilni tekmi premagal slovaški duet Gabshudovo-Zrubakovo, nato pa sodeloval pri porazu argentinske ekipe. To je švicarski ekipi omogočilo vstop v elitno divizijo.

Leta 1998 sta Schnyder in Hingis z zmagami v pokalu Fed ustvarila majhen čudež, s čimer sta svojo ekipo pripeljala do finala, kjer sta izgubila proti Španiji.