Legende svetovne atletike: Kenenisa Bekele

Kazalo:

Če je boks dobra priložnost za temnopoltega Američana, da uspe v življenju, je atletika dobra priložnost za Etiopijeca. Eden najjasnih primerov te izjave je zgodba o Kenenisi Bekeleju, afriškem tekaču, ki je svoje ime za vedno vpisal v anale svetovnega športa.

Iz članka bo bralec izvedel, kako se je zvezda mladega etiopskega prebivalca povzpela na atletski olimp. Članek se osredotoča na pristop Kenenise Bekele k treningu, njegove fiziološke podatke in posebnosti tehnike teka. Ponujene so tudi zanimive informacije o športnikovem osebnem življenju, njegovih hobijih in pogledih na življenje.

bekoji mesto

Pot do slave

Veliki afriški tekač se je rodil 13. avgusta 1982 v etiopskem mestu Bakoji. V istem mestu sta se rodili sestri Dibaba - v prihodnosti tudi slavni afriški tekači na dolge proge. Kenenisa je bil drugi šestletni otrok v njegovi družini, kar po afriških standardih velja za povsem normalno. Mimogrede, Kenenisin brat Tariku trenira tudi v etiopski reprezentanci in je celo osvojil zlato medaljo na svetovnem prvenstvu v 3000metrov.

Družina Bekele se je ukvarjala s kmetijstvom. Reja živine in gojenje poljščin sta fantu omogočila, da preživi veliko časa na prostem.

Po besedah samega Kenenisa se je njegovo spoznavanje s tekom začelo že precej zgodaj, iz šolske klopi. Za znanje je morala bodoča svetovna športna zvezda 10 let vsak dan prehoditi 10 kilometrov v eno smer. Pravzaprav se je izkazalo, da je tek za premagovanje razdalje do šole veliko bolj prijeten in uporaben. Sprva je fant to razdaljo pretekel v eni uri, nato pa je odrasel in podvojil rezultat. Tako so bili narejeni prvi koraki na poti v svetlejšo prihodnost. Izkazalo se je, da je v tem skrivnost športnega treninga tekačev te velikosti.

V izobraževalni ustanovi se je bodoči veliki prebivalec večkrat odlikoval in osvojil šolske križe. Leta 1999 so mladeniča opazili in poslali branit čast šole na deželnem prvenstvu. Kenenisa je nato samozavestno zasedel prvo mesto. Ta zmaga je športniku prinesla vstopnico ne le za državno prvenstvo, ampak tudi za velik šport.

Eden od idolov mladeniča je bil Haile Gibreselassie, legenda teka na dolge proge. Vendar to Kenenisi Bekele ni preprečilo, da bi podrla številne rekorde slavnega tekača.

bekele konča

uspeh v športu

Na državnem prvenstvu je bil Bekele na 6. vrstici, kar je glede na veliko konkurenco v reprezentanci seveda veljalo za uspeh. Vzhajajočo atletsko zvezdo so opazili profesionalni tekaški trenerji. Tekača so prosili za tekmovanje v profesionalnem športuklub Mugher Cement.

Pri 19 letih je mladenič pokazal svoj potencial z osvojitvijo srebrne medalje na mladinskem svetovnem prvenstvu na 5000 metrov.

Od leta 2002 se je športna kariera Kenenise Bekele močno dvignila.

zlata olimpijska medalja

Najpomembnejše nagrade športnika lahko imenujemo zlato v "najboljših desetih" in srebro v "peti" na olimpijskih igrah v Atenah, zlate medalje v podobnih disciplinah v Pekingu 2008.

Športnik je štirikratni svetovni prvak v teku na 10 km, svetovni prvak leta 2009 v »petici«. Poleg tega je Bekele znan kot eden najbolj okrašenih tekačev. Stayer je zmagal na več kot 15 svetovnih prvenstvih v krosu!

bekele razteg

Bekele kljub svoji 35-letni starosti ostaja v formi in kaže dobre rezultate. Kot se pogosto dogaja pri atletikih, se je s starostjo začel preizkušati v teku na daljše razdalje. Na primer, leta 2016 je športnik zmagal na Berlinskem maratonu in postavil osebni rekord 2 uri 3 minute in 4 sekunde. Izkazalo se je, da je tekač prevozil 42 kilometrov 125 metrov s hitrostjo več kot 20 kilometrov na uro!

V teku na 25 km je Kenenisa Bekele dosegla osebni rekord decembra 2017, ko je razdaljo premagala v 1 uri, 13 minutah in 43 sekundah.

svetovni rekord

Športnik ima še vedno svetovne rekorde v tekih na 5K in 10K.

mo, bekele in haile

Značilnostlastnosti in značilnosti športnika

Ena od glavnih značilnosti bivalca je majhna višina in teža. Kenenisa Bekele tehta 56 kilogramov z višino 165 centimetrov. Podobne kazalnike imajo številne legende svetovnega teka na dolge proge. Na primer, Mo Farah tehta 58 kilogramov z višino 165 centimetrov. Haile Gibresilassie je bil v svojih najboljših letih le 2 kilograma lažji od Bekeleja. Teža Kenenise Bekele mu omogoča, da dolgo teče "od prstov na nogi" in naredi ogromne skoke. Podobna tehnika teka je značilna za številne etiopske športnike.

bekele teče
bekele teče

Kenenis Bekele posveča posebno pozornost končnim pospeškom med treningom. Zadnjih 400 metrov "desetice" je ta športnik sposoben teči hitreje kot 54 sekund, kar je odličen zaključek za ostalega.