Smučar Northug Petter: biografija, dosežki in zanimiva dejstva

Kazalo:

Northug Petter je slavni norveški smučar. Zasluga ima številne nagrade in plošče. 13-krat je postal svetovni prvak, dvakrat je zmagal na olimpijskih igrah. Na svetovnem prvenstvu je postal absolutni rekorder, saj mu je uspelo zmagati v vseh šestih disciplinah. Ker je postal tudi dvakratni zmagovalec svetovnega pokala, je prejel neuradni naziv Kralj smučanja. Dvakrat je bil priznan kot najboljši športnik na Norveškem. Nasprotniki ga poznajo po njegovi edinstveni sposobnosti pospeševanja v ciljni črti in zmage z močnim sunkom. Uspeva mu predvsem v slogu drsanja.

biografija smučarja

Northug petter

Northug Petter se je rodil leta 1986. Rodil se je v norveškem mestu Musvik v provinci Nur-Trendelag. Svojo kariero je začel v profesionalnem športu z udeležbo na celinskih tekmovanjih. Zlasti je dosegel nekaj uspehov na skandinavskih dirkah, sedemkrat se je prebil na stopničke. Najuspešnejše zanj so bile zasledovalne dirke in 15-kilometrski starti.

Nortug Petter je debitiral v svetovnem pokalu v sezoni 2005/06. Debitiral je v šprintu, ki je potekal v Drammenu. Northug Petter je zasedel 35. mesto. Hkrati je vzporedno sodeloval na skandinavskih tekmovanjih. Ob koncu sezoneuradno je bilo objavljeno, da dobiva mesto v reprezentanci.

Hkrati je Nortug v svoji prvi sezoni na svetovnem prvenstvu osvojil svojo prvo zmago. 8. marca 2006 je končal na prvem mestu v skiatlonu v Falunu na Švedskem. Za seboj je pustil dva Nemca - Tobiasa Angererja in Axela Teichmanna.

Northug Petter je na zadnji dirki te sezone končal na drugem mestu. V istem skiatlonu je zmago zgrešil, v cilju pa je izgubil manj kot štiri sekunde proti Švedu Matthiasu Fredrikssonu. Na splošno je svojo prvo sezono svetovnega pokala končal na 15. mestu.

Prihodnja zvezda

petter northug osebno življenje

Zvezda prihodnosti - tako so mnogi novinarji na začetku njegove športne kariere imenovali Nortuga in niso spodleteli. Za pogodbo z njim se je naenkrat potegovalo več proizvajalcev smučarske opreme. Zmago v tem soočenju je dobil Fisher. Takrat je bil Nortug še mladinec, a je bila kljub temu v pogodbo vključena tarifna stopnja. To za mladega športnika še ni bilo storjeno. Cena vozovnice je bila pomnožena s 5, pod pogojem, da bo Nortug norveško reprezentanco popeljal v svetovno elito do konca leta 2007.

Leta 2006 so bile zimske olimpijske igre v Torinu v Italiji, vendar Nortug ni bil vključen v reprezentanco. Skandinavci so osvojili 3 srebrne in eno bronasto kolajno. Ta nastop je veljal za neuspeh. Potem so se mnogi, tako kot sam Nortug, spraševali, zakaj ga niso odpeljali na olimpijske igre.

Prvi večji uspeh ga je dosegel na svetovnem prvenstvu, ki je bilo leta 2007 v Saporu na Japonskem. Nortug je zmagal v štafeti. In dve leti pozneje vČeh Liberec je svojo prvo zlato medaljo na svetovnem prvenstvu osvojil v posamični tekmi. Norvežan je bil prvi v zasledovalni tekmi, ki je v klasičnem slogu prevozil 15 kilometrov, nato pa še toliko v drsanju. Briljantna zmaga na tej dirki je bila priznana kot eden najboljših zaključkov Petterja Northuga.

kraljevsko leto

petter Northug in Carolyn

2010 je bilo za Nortug resnično zvezdniško leto. Ob koncu sezone je prvič v karieri osvojil svetovno prvenstvo. 9-krat je Nortug prišel v cilj prvi, še 6-krat je bil drugi in enkrat zasedel tretje mesto. Videz boja mu je uspelo vsiliti le Čehu Lukasu Bauerju, ki je postal drugi v skupnem seštevku. Toda v resnici ni bilo boja, saj je prednost Northuga znašala 600 točk.

Istega leta je Norvežan zmagoslavno nastopil na olimpijskih igrah v Vancouvru v Kanadi. Čeprav je šlo sprva vse narobe. Nortug je na 15 km prosto zasedel 41. mesto in bil v skupini vodilnih v zasledovanju, dokler ni na zadnjem vzponu zaostal in zasedel šele 11. mesto.

Toda v množičnem štartu na 50 km v cilju mu je uspelo prehiteti Nemca Axela Teichmanna za tri desetinke sekunde in osvojil prvo zlato olimpijsko medaljo.

V štafeti je Nortug tekel na zadnji etapi, ki je začel razdaljo s četrtega mesta. Uspelo mu je prehiteti vodilne, a se je takrat Šved Markus Hellner odlepil od zasledovalcev, tako da so Norvežani osvojili srebro.

V finalnem sprintu se je Nortug pomeril z Rusoma NikitoKryukov in Alexander Panzhinsky, izgubila proti njima in osvojila bron.

V finalnem ekipnem šprintu je Nortug osvojil še eno olimpijsko zlato v paru z Øysteinom Pettersenom. Za norveško ekipo so bile to zmagoslavne olimpijske igre, kjer so zasedle prvo mesto v skupnem seštevku smučarskega teka.

Druga zmaga v svetovnem pokalu

petter northug najboljši zaključki

Na svetovnem prvenstvu 2010/11 je Nortug izgubil zmago proti Švicarju Dariu Colognierju in zasedel drugo mesto. V sezoni 2011/12 je postal tretji, kar je Cologni omogočilo zlati dvojnik. Šele v sezoni 2012/13 je ponovno pridobil naziv najmočnejšega smučarja na planetu.

V skupnem seštevku je prehitel Švicarja Daria Colognierja, ki je bil tokrat tretji, in Rusa Aleksandra Legkova, ki je končal na drugem mestu. Njegova zadnja prednost je bila skoraj 200 točk od najbližjega zasledovalca.

Drugi olimpijski triumf

smučar Northug Petter

Toda druge olimpijske igre v njegovi karieri so bile neuspešne. Za začetek je izpustil dirko na 15 km v klasičnem slogu. Nato je spodletel v skiatlonu, zasedel je šele 17. mesto.

Na dirki na 50 kilometrov iz množičnega štarta prišel na 18. mesto. Nortug je bil najbližje olimpijski medalji v štafeti. Spet je tekel na zadnji nogi. A tokrat ni mogel zapolniti vrzeli, ki so jo rojaki ustvarili na začetku dirke. Nortug je norveško ekipo pripeljal na četrto mesto, skoraj 40 sekund za Francozom Ivanom Bouateom.

Na šprintu prostega sloga, Northug nepričakovanoizgubil v polfinalu, zadnji dan olimpijade pa je v paru z Olo Vigen Hattestadom postal šele četrti v moškem ekipnem šprintu. Na koncu mu ni uspelo osvojiti niti ene medalje, a to njegovi ekipi ni preprečilo zmage v skupnem seštevku smučarskega teka.