Alena Zavarzina: čudovit obraz ženskega deskanja na snegu

Kazalo:

Alena Zavarzina je ljubiteljem športa znana po odličnem nastopu na olimpijskih igrah v Sočiju, kjer je osvojila bronasto medaljo v deskanju na snegu. Vendar pa niso samo športni rezultati deklici prinesli slavo. Ljubezenska zgodba Američana Vica Wilda in Alene Zavarzine bi lahko služila kot zaplet za film. Navsezadnje se je zdelo, da je nekdanji "srednjak" po poroki z rusko lepotico dobil krila in zmagal v dveh disciplinah hkrati na zimskih olimpijskih igrah 2014.

Začetek poti

Alena Zavarzina se je rodila v Novosibirsku leta 1989. Deklicina pot do deskanja na snegu je bila dolga in vijugasta. Sprva so starši hčerko poslali na ritmično gimnastiko, a so jo bili zaradi težav z opremo prisiljeni odpeljati od tam. Druga Alina Kabaeva iz Alene ni uspela in začela je obiskovati bazen.

deskar Zavarzina

Vendar pa se je pozimi navdušila nad novodobnim športom - deskanjem na snegu. Postopoma je Alenin hobi postal njena glavna športna disciplina, opustila je plavanje in se osredotočila na svojo najljubšo zabavo. Zavarzina je začel s spektakularno disciplino big air, nekakšno akrobacijo na deski. Leto kasneje ji je trener svetoval, naj preide na hitre deskanje na snegu, in deklica je začela tekmovati v paralelnem slalomu in deskarskem krosu.

Pri sedemnajstih je Alena Zavarzina začela nastopati na velikih tekmovanjih. Prvi mednarodni turnir zanjo je bila faza svetovnega pokala na Nizozemskem. Mlada športnica tu ni dosegla nobene posebne lovorike, vendar ni izgubila srca in je nadaljevala z delom na sebi.

Postopoma so se Alenine zadeve izboljševale, bila je med najboljšimi tremi na mladinskem svetovnem prvenstvu in evropskem pokalu. Leta 2009 je Zavarzina osvojila srebro na mladinskem svetovnem prvenstvu in postala tudi druga v evropskem pokalu.

zmage za odrasle

Pred zimskimi olimpijskimi igrami 2010 v Vancouvru je Novosibirčanka vztrajno krepila svoj športni duh in zmagala na svetovnih pokalih v ZDA, Kanadi in Evropi. Alena Zavarzina je veljala za upanje ruskega deskanja na snegu in mnogi so računali na dekliško medaljo.

Vendar v Vancouvru stvari niso šle po načrtih. Začelo se je z dejstvom, da je športnik skoraj zamudil na začetek kvalifikacij in popolnoma izgubil koncentracijo zaradi izkušenj. Alena je končala šele na sedemnajstem mestu in ni bila izbrana za 1/8 finala.

Wilde in Alena Zavarzina

Mladiprvi neuspehi deskarke niso zlomili, pozabila je na neuspeh v Vancouvru in se začela pripravljati na naslednji olimpijski cikel. Leto pozneje je za mnoge strokovnjake senzacionalno zmagala na svetovnem prvenstvu in zmagala v paralelnem veleslalomu.

Od Sočija do Pyeongchanga

Priprava na olimpijske igre 2014 je bila v zadnjem obdobju zamegljena. Pred začetkom sezone je Alena odkrila kilo hrbtenice, zaradi katere je morala prestati dolgotrajno zdravljenje. Deklica je komaj imela čas, da se spravi v formo za zimo, ko si je na treningu 2 meseca pred začetkom največjih štartov štirih let nesmiselno zlomila roko.

Alena Zavarzina po nekem čudežu uspe prestati operacijo in ponovno pridobi formo, trdno namerava nastopiti na domačih igrah. Ta odločitev se je izkazala za pravilno, med tekmovanjem je hitela skozi progo in si prislužila bronasto medaljo v disciplini paralelnega veleslaloma.

Po Sočiju deklica ni upočasnila, saj je v naslednjem olimpijskem ciklusu osvojila več nagrad na svetovnih prvenstvih. Njena najuspešnejša sezona je bila 2016/2017, kjer je prvič v karieri osvojila skupni naslov svetovnega pokala v paralelnem veleslalomu.

Na veliko obžalovanje vseh njenih številnih oboževalcev Alena Zavarzina ni uspela blesteti na olimpijskih igrah v Pyeongchangu 2018. Kot ena izmed favoritov iger se je ustavila korak stran od stopničk in zasedla razočarano četrto mesto.

Zasebno življenje

Vic Wilde in Alena Zavarzina sta se srečala leta 2009 na eni od stopenj pokalamir. Tri leta pozneje je preprosto prijateljstvo preraslo v nežen odnos in fanta sta se odločila, da bosta svojo zvezo utrdila s poroko.

Vika Wild in Alena Zavarzina

Ameriški Victor je celo spremenil državljanstvo in začel zastopati Rusijo na mednarodnih turnirjih. V briljantnem slogu je nastopil na olimpijskih igrah 2014, kjer je osvojil dve zlati medalji v deskanju na snegu.