Welsh Stadium "Cardiff City": zgodovina in tekme

Cardiff City je eden od dveh nogometnih klubov v Walesu, ki igrata v Premier ligi. Arena je bila tri leta od odprtja dom Cardiff Blues Rugby Cluba.

Podrobnosti

Gradnja stadiona je trajala dve leti in se je končala spomladi 2009. Dve ekipi sta si areno začeli deliti hkrati. Prvi je bil nogometni klub Cardiff City, ki se je preselil iz Ninian Parka, ki je bil 99 let dom glavnega kluba. Drugi lastnik stadiona je ragbi klub Cardiff Blues.

Stroški gradnje arene so bili približno 50 milijonov funtov. Arup je bil arhitekt. Kapaciteta - 25 tisoč sedežev. Stadion Cardiff City je po številu sedežev druga arena v državi, takoj za Millenniumom, ki ima kapaciteto 74,5 tisoč gledalcev. Poleti je bil Cardiff City Stadium prenovljen, nato pa je začel sprejemati do 33,5 tisoč navijačev.

Prve igre

Sredi julija 2009 sta Cardiff in Celtic odigrala prijateljskotekma v areni. Uradni prvenec na stadionu Cardiff City se je zgodil avgusta 2009, ko je gostiteljem prišel Scunthorpe United. Tekma se je končala s porazno zmago Valižanov z rezultatom 4-0.

Novembra istega leta je stadion prvič obiskala reprezentanca Walesa, ki je odigrala prijateljsko tekmo proti Škotski. Tekma se je končala z zmago Valižanov s 3:0. Skoraj leto kasneje je Wales odigral svojo prvo uradno tekmo v Cardiff Cityju. Šlo je za tekmo v okviru izbora za Euro 2012. Britanska ekipa je bila tekmec Bolgarije.

slavne tekme

Eden prvih velikih klubov, ki je obiskal novo areno valižanskega kluba, je bil Manchester City. To je bila tekma 2. kroga Premier lige. Tekma se je končala s senzacionalno zmago Cardiff Cityja s 3:2. Na začetku drugega polčasa so "državljani" povedli, nekaj minut pozneje pa so Valižani izenačili, ob koncu polčasa pa je dvojček Campbella prinesel ekipi veliko prednost. Negredo je postavil končni rezultat v podaljšanem času.

Manchester United je prišel v Wales v 12. krogu. Tekma se je končala z neodločenim izidom. V 13. krogu je bil tekmec Cardiff Cityja londonski Arsenal. Tokrat Valižanom ni uspelo presenetiti granda. Ramseyjeva naramnica in Flaminijev gol sta topničarjem zagotovila prepričljivo zmago.

Liverpool je marca obiskal Cardiff City. Tekma je potekala v okviru 31. kroga Premier lige. Merseysiders so bili ena najboljših ekip na prvenstvu in kandidati za naslov. Debi v igri Tekma je odprla rezultat. Nekaj minut pozneje je Saures obnovil status quo. Sredi prvega polčasa je z golom Campbella še enkrat popeljal Valižane v vodstvo, pred odmorom pa je Škrtel znova izenačil. Liverpool je drugi polčas zmagal s 4-1 in tekmo zmagal s 6-3.

mestni stadion cardiff city

V zadnjem krogu sezone 2013/14 je Chelsea obiskal Cardiff City, saj je nekaj tekem pred koncem angleškega prvenstva izgubil priložnosti za prvenstvo. London Grand je postal zadnji velik klub, ki je obiskal valižanski stadion. Tekma se je končala z zmago varovancev Joseja Mourinha z 2:1. Po koncu sezone je Cardiff City, katerega glavni trener Ole Gunnar Solskjaer je bil imenovan med prvenstvom, izpadel v prvenstvo in v treh sezonah še nikoli ni napredoval v angleško prvo ligo.

UEFA Superpokal

Po 20. mestu Premier League v sezoni 2013/14 je Cardiff izpadel v drugo ligo angleškega nogometa. Od takrat v areno kluba ni prišla nobena svetovno znana moštva. To bi se moralo spremeniti, potem ko je bil Cardiff City izbran za gostiteljico tekme UEFA Superpokala 2014 med Real Madridom in Sevillo.

Tekme se je udeležilo 30.854 gledalcev, kar je še vedno rekord arene. Arbiter je bil angleški sodnik Mark Clattenburg. Real Madrid je zmagal z 2-0 zahvaljujoč navijanju Cristiana Ronalda.